Innenriks

STILLE FØR STORMEN?: I bagasjesorteringshallen på Flesland jobbes det kontinuerlig med håndtering av bagasje.

Mottar klager jevnt og trutt

Å vente på bagasjen kan oppleves som frustrerende, men er ventetiden egentlig så gale på Flesland?

Publisert Sist oppdatert

– Det tar tid å tømme et fly for frakt og bagasje, og det kan være 2-2,5 tonn fordelt på disse to elementene. Det tar en del tid å få det av.

Det sier Kai Sjøstrand, som er avdelingsleder for ramp service i Aviator. I en artikkel publisert av NRK i fjor, kom det fram at antallet klager ved flere norske flyplasser var mer enn tredoblet siden 2019. Klagene gjaldt forsinket bagasje, savnet bagasje, skadd bagasje eller andre problemer. Frustrasjonen kan være stor, og på Flesland har det også kommet inn jevnlig med klager vedrørende dette. Lengden på denne ventetiden kan komme an på om det er lavsesong eller høysesong, og Sjøstrand mener grunnene til ventetiden kan være komplekse.

– Det er som regel en større sammensatt grunn. Det kan være driftsforstyrrelser på andre flyplasser, uregelmessigheter med vær og vind og samtidigheter på innkommende fly. Disse tingene kan gjøre at det blir forstyrrelser i leveransen av bagasje.

Sjøstrand tror imidlertid ikke bemanningsproblemer er en typisk årsak til forsinkelser i bagasje. Han melder om at de i Aviator heller har hatt en ganske høy bemanning den siste tiden.

– Sannheten er at bemanningen vår har vært noe for høy grunnet svingninger i flyprogrammet. Bemanningsdekningen har vært bra, fortsetter han.

MENER ÅRSAKENE TIL FORSINKELSER I BAGASJE ER SAMMENSATTE: Avdelingsleder Kai Sjøstrand i Aviator.

Har en ønsket leveringstid

Operativ sjef i Avinor for terminaldrift, Asbjørn Tolo, melder at de er fornøyde med snittiden på bagasjeutleveringen.

– Snittiden på utlevering av bagasje ligger på mellom 13-15 minutter. Det er da hovedtyngden av bagasje kommer ut, sier Tolo.

Han informerer om at all bagasje bør ha kommet ut etter 20-25 minutter.

– Har dere fått mye klager på ventetiden på bagasje i det siste?

– Det er jo en av de klagene som går jevnt og trutt, litt avhengig av sesong. Vi, flyselskapene og handlingsagentene har fokus på det. 

Han forteller at de prøver å gjøre noe med det, men det er ikke alltid like lett å gripe tak i det og løse det der og da.

– Mange samtidige fly kan føre til disse forsinkelsene, påpeker Tolo.

MÅ HÅNDTERE KLAGER: Operativ sjef i Avinor Asbjørn Tolo.

Positive til ventetiden

Selv om klagene kommer jevnlig, finnes det imidlertid også fornøyde reisende. Jonas Karlsen og Trond Fredrik Nicolaysen har bare gode erfaringer med ventetiden.

– Jeg har gode erfaringer med ventetiden, og reiser mye på jobb i oljebransjen. Generelt sett er det veldig bra på Flesland, sier Nicolaysen.

Han mener Flesland ligger ett hakk over sine naboflyplasser.

– Stavanger Lufthavn for eksempel leverer langt under pari i forhold til Flesland. Her i Bergen har jeg alltid fått bagasjen min i tide, og jeg føler de er godt organisert og flyten er fin, fortsetter han.

Kollega Karlsen er også fornøyd med ventetiden på Flesland.

– Jeg er fra Mo i Rana, og på de små flyplassene oppe i nord kan det ta veldig lang tid. Spesielt hvis det er ting du skal rekke, er det kjipt å måtte vente lenge på bagasjen.

FORNØYDE MED VENTETIDEN: Jonas Karlsen (til venstre) og Trond Fredrik Nicolaysen.

Opplever god effektivitet

Avdelingsleder Sjøstrand mener effektiviteten rundt bagasjehåndteringen på Flesland er god.

– Effektiviteten er generelt veldig bra. Det er lavsesong nå, så det er god plass på flyplassen, med gode mellomrom mellom flyene. Bagasjeprosessen går veldig effektivt akkurat nå. 

– Hvordan er samarbeidet med flyselskapene?

– Vi har et veldig godt samarbeid med dem, og de justerer rutene sine etter sesong. Vi skrur oss sammen etter det programmet de leverer til oss, fortsetter han.

Sjøstrand mener det er naturlig at reisende vil starte en umiddelbar "venteprosess" når de ser at bagasjebåndet ikke har startet etter ankomst, men minner folk på at leveransen av bagasje kan ta tid.

– Hva vil du si til de reisende som kan ha en tendens til å være utålmodige?

– Bruk litt mer tid i butikkene før dere går ned til bagasjebåndet, så ligger bagasjen der når dere ankommer, avslutter Sjøstrand lattermildt.

Powered by Labrador CMS