
- Lengre åpningstider vil ødelegge utelivet
Dette sier daglig leder i sportsbaren Metz, Ole Kristian Garmann.
Fra 1.juli 2024 ble det gjort klart at bergenserne kunne nyte alkohol fra klokken 06:00 på morgenen til 03:00 på natten. Dette skapte blandete reaksjoner hos innbyggerne mellom de syv fjell. En av de som ønsker at åpningstidene utvides ytterligere er daglig leder i Felix, Claus Pedersen.


Gjentagende problem
Pedersen er selv dansk og mener at utelivet i Bergen sentrum har hatt samme problem i alle de 25 årene han har vært i Norge.
- Når alle er fulle og skal hjem samtidig blir det lange køer til buss og taxi, da begynner folk å sloss.
Han legger vekt på at det ikke nødvendigvis er utvidede stengetider som er løsningen, men at alle barene ikke burde stenge samtidig.
- Hvis folk fikk gå hjem når de ville, om det er 01:00 eller 04:00 og ikke blitt kastet ut samtidig klokken 03:00 så tror jeg mye hadde vært løst.

Pedersen legger til at nordmenn burde se på hvordan nabolandende løser utelivskulturen.
Høy beruselse på små områder
Når Lars Morten Lothe, stasjonssjef ved Bergen sentrum politistasjon blir presentert Pedersens forslag, henviser han til høringsuttalelsen som ble send til Bergen kommune 3.april 2024. I høringen er politiets ønske om endring i skjenketider i fokus. Lothe opplyser om at politiet fortsatt stiller seg bak høringsuttalelsen i dag. Dette begrunner de med at de ønsker å forhindre ordensproblematikk og ivareta innbyggernes behov for trygghet og trivsel.
På spørsmål om hva han selv tenker om Pedersens forslag om utvidede stengetider svarer Lothe:
- Vi vet at høy beruselse på små områder ofte kan ende i ordensforstyrrelser og slagsmål. Jeg er prinsipielt enig i at utvidete stengetider kan føre til mindre uro på nattestid i helgene.
Stasjonsjefen har imidlertid ikke nye tall på hvordan den allerde forlengede skjenketiden har påvirket antall ordensforstyrrelser og slagsmål.

- Ødelegger utelivet
Ole Kristian Garmann, daglig leder på utestedet Metz, sier på sin side at lengre åpningstider vil ødelegge utelivet.
Hvorfor mener du at utelivet blir ødelagt om det blir lengre åpningstider?
- Jeg tror at folk vil vorse lenger hjemme og komme på byen senere. Da er de fullere når de kommer og bruker mindre penger hos oss. Vi må bruke mer penger på vakthold og å ha ansatte lenger på jobb. Vi mister rett og slett kontrollen over kundene.
Hvordan er trykket per i dag ved stengetid klokken 03:00?
- Det er ikke noe spesielt trykk hos oss ved stenging sånn det er nå, og jeg har ingen tro på at noen andre utesteder har det heller. Jeg tror ikke folk hadde vært ute lenger om vi hadde stengt senere.
Enige
Selv om de tre er noe uenige om hva en eventuelt løsning er, er alle enige om at det er uheldig når større grupper berusede mennesker samles på mindre områder, som buss -og taxikø.
Lothe skriver også i høringsuttalelsen at slik kollektivtransporten i Bergen sentrum er i dag, er den ikke lagd for utvidede stengetider.