Kultur

– Det har aldri vært så lite snø
Årets vinter har vært preget av store temperatursvingninger og lite snø. Påskeferien blir intet unntak. – Jeg må nok kjøre litt for å finne gode skiforhold, sier skientusiast Trym Dalset Lødøen.
– Tragisk vinter, sier daglig leder for Voss ski- og tursenter Lars Terje Tveito.

Skisenteret sluttet å preparere langrennsløypene tirsdag forrige uke grunnet mildværet.
Statsmeteorolog Emili Carin Rønning forklarer at årets sene påske blir både varm og våt.
– Det er forventet at det skal bli vått i både fjell og by, og det er ikke de beste utsiktene for hvit nedbør. Regnet roer seg kanskje utover påskeuka.
Hun viser til Meteorologisk Institutt sin rapport som sier at mars var mer enn 2 °C varmere enn normalt og at det har kommet rekordlite snø i Sør-Norge.
– I fjellområder som ligger mer enn 800 meter over havet er det er ikke helt umulig at det kommer litt snø. Men snøen er i så fall våt, avslutter statsmeteorologen.

Langrennsutøverne må bruke rulleski

Trym Dalset Lødøen (22) er på det norske landslaget i randonee. Han synes det er kjipt at han ikke kan gå på ski hjemme på Nordfjordeid i påsken.
– Det er fryktelig med en så dårlig vinter som vi har hatt i år. Spesielt trist er det for rekruttering av yngre utøvere. Hjemme har langrennsgruppa måttet gå på rulleski midtvinters, noe som ikke er normalt.
Han poengterer at gode snøforhold ikke bare er viktig for randonee, men også alle andre vinteridretter. Denne påsken må han lete godt for å finne gode skimuligheter.
– Jeg må nok kjøre litt for å finne gode skiforhold. Strynefjellet, Sunnmøre og Sogn tror jeg kan være gode alternativ.
Kunstsnøen redder alpinsentrene
Alpinanleggene står derimot klare for bruk.
Leder for fjellheisene på Myrkdalen skisenter John Ivar Norheim viser til at det er spesielt lite snø i terrenget utenfor alpinløypene og at de må benytte seg av kunstig snø.
– Det har nok aldri vært så lite snø nederst i alpinanlegget som i år. Vi har kunstsnø i løypene så det skal gå an å stå i bakken, men det er ikke sikkert andre løyper enn de øverste er åpne.
Videre forklarer Norheim at det har vært et spesielt år hittil på værfronten.
– Dette med mildvær og snømangel er veldig spesielt i år, med for eksempel ekstra mye regn i mars.
Leder for heisene og løypene på Voss Resort Anna Bryn forklarer at de også reddes av kunstsnøen.
– Det er mye mindre natursnø enn vanlig, og mindre enn i fjor, men vi har lagt god kunstsnø i store deler av anlegget.

Er det grunn til bekymring for vestlendinger som vil stå på slalåm i påsken?
– Nei. Kunstsnøen er jo en mye mer hardfør snø, og vi har nattefrost oppe i fjellet som gjør at løypene holder seg fra morgenen.
Bryn sier at denne vinteren har vært ekstra utfordrende på grunn av ekstremvær med regn.
– Ingen vinter er lik på Vestlandet!
Både Norheim og Bryn legger til at de vil vite mer sikkert hvordan forholdene blir nærmere helga.